Posted by on cze 6, 2009 in reportaż, wernisaż |

Iwan Kulik. Urodził się w 1959 r. we wsi Leszczówka (Leszcziłka) w centralnej Ukrainie. W 1979 r. Rozpoczął studia na Wydziale Pedagogicznym (kierunek wychowanie plastyczne) na Uniwersytecie w Dniepropietrowsku, a w 1983 r. przeniósł się do Instytutu Sztuk Użytkowych w Charkowie, gdzie studiował najpierw architekturę wnętrz, a potem malarstwo monumentalne. Początkowo zajmowal się sztuką monumentalną w różnych jej aspektach -tworzył freski, mozaiki, witraże i monumentalne obrazy ścienne. Z czasem poszerzył swoje zainteresowania o nowe formy – m. in. rzeźbę. Cały czas powstawały też obrazy olejne. Przełomem w jego twórczości bylo spotkanie z diasporą ormiańską, a szczególnie z twórczością Akopa Akopiana i z samym artystą. W październiku 1990 roku przyjechał do Polski i osiedlił się w Warszawie, a kilka lat temu przeniósł się do Łodzi. W Polsce dominującą część jego twórczości stanowią obrazy olejne, które często łączą się w cykle tematyczne. Najważniejsze z nich to cykle inspirowane wielkimi postaciami historii i sztuki (Joanna D’ Arc, Toulouse-Lautrec, Van Gogh, Napoleon, Don Kichot), nastrojem miejsc (pracownie krawieckie, sceny z życia ulicznych muzykantów, Odessa, rybacy), portrety wybitnych postaci współczesnych (Jan Paweł II, Roman Polański). Swoistym wkładem polskim w twórczość Iwana Kulika jest postać Stańczyka, któremu poświęcił dużą część swoich obrazów. Iwan Kulik został zaproszony przez włoską winnicę w Cormons do namalowania obrazu zdobiącego etykietę “Wina Pokoju”. Jest to szczególny zaszczyt oferowany każdego roku tylko najwybitniejszym artystom projekty etykiet tworzyli m.in. Vico Calabro, Igor Mitoraj, Yoko Ono.

Od wiosny 2001 r. artysta znalazł nowy obszar twórczości – gwasze związane tematycznie z wybitnymi dziełami literackimi : “Mistrz i Małgorzata”, “Folwark zwierzęcy” i “Don Kichot”.

Iwona Kulągowska – gospodarz Galerii 8+ – została jednym z laureatów ósmej edycji międzynarodowego konkursu “International SyrIing Art Prize 2009″. Efektem tego jest wystawa prac Iwony w Stuttgarcie. W lutym artystka wybiera się na plener sztuki na Kubę, a pod koniec maja na IV Międzynarodowy Plener Sztuki w Budach Lucieńskich organizowany co roku przez łódzką galerię ADI ART.

[nggallery id=12]

Wirtualna panorama Galerii przed przybyciem gości:

[swfobj src=”http://addventure2.home.pl/osiemplus/2009/wp-content/uploads/kulik.swf” height=”480″ width=”640″]