Posted by on gru 12, 2014 in Uncategorized |

Struktura w naturze – fotografia  – Iwona Kulągowska , Stefan Widomski i Andrzej Koniakowski – wystawa z cyklu ” Iwona i przyjaciele”

Structure in nature- photography- the cycles of Exhibition ” Iwona & Friends” 

 Wernisaż dnia 19.12.2014r. godz. 18.30 

Vernissage at 6.30p.m. on 19th of December 2014r. 

wystawa trwa do  20.1.2015r. 

exhibition lasts till 20th of January 2015r. 

SN_fotografia_zbiorowastruktura tył 1

fragment artykułu z e-magazynu Na tle sztuki … : 

.,.. Andrzej Koniakowski wykorzystuje przedmiot natury, wtłacza go w świat graficznych obrazów nadaje mu strukturę czasoprzestrzenną i często odrealnioną, natura zaledwie staje się pretekstem do tworzenia, dalej to myśl i wyobraźnia.

Stefan Widomski podgląda fragment natury w postaci konaru drzewa, drzwi, nie odcina się od naturalnego krajobrazu, zauważa strukturę, ale pozwala jej funkcjonować w zastanej rzeczywistości, którą podpatruje podczas podróży.

Świat struktury Iwony Kulągowskiej jest pomiędzy, wrażenie, intensywna barwa, fragmentaryczność spojrzenia zatrzymanej rzeczywistości- to jest struktura w naturze- ten temat czytelny jest na każdej jej fotografii, ale struktura otrzymuje również atrybut, jeden najważniejszy szczegół, który odnosi się do całego oglądu – to jest np. rdza, odpadający tynk, różnorodność zastanego materiału.

Każdy z twórców odmiennie patrzy na strukturę w naturze, ale łączy ich jedno: myśl , wyobraźnia i odczucie, które w indywidualny sposób wpisują w ramy fotografii.

W końcu czym jest struktura w naturze, w sztuce i w fotografii?

Niczym innym jak indywidualnym spojrzeniem na naturę prostotę formy, która jednak zawiera wszystko to co w danej chwili jest widoczne np. światłocień, głębię itp. Czasem te zjawiska dla przeciętnego człowieka są niedostrzegalne, a twórca zwraca nam uwagę na detal, fragment i przestrzeń w naturze.

Kurator wystawy

Mgr Historii Sztuki Irmina Dubaniowska- Kutek